Фіаніт або циркон? Як правильно?
У багатьох ювелірних магазинах зустрічаються вироби з недорогими, але дуже красивими каменями. На бирці до виробу вставки частіше позначаються як «циркон», і рідше як «фіаніт». З досвіду нашого спілкування з поціновувачами прекрасного, багато хто не бачить в цьому жодної проблеми, вважаючи і фіаніт, і циркон різними назвами одного й того ж мінералу. І це, друзі, досить поширена помилка навіть в середовищі професіоналів.
У цій замітці ми розповімо, чому циркон і фіаніт - назви абсолютно різних каменів, і ви зрозумієте, чому називати фіанит цирконом рівносильно введенню покупця в оману, навіть якщо зроблено це через незнання.
Але спочатку напишемо про основну відмінність цирконів від фіанітів: циркон - досить рідкісний (і відносно дорогий) природний самоцвіт. Фіаніт - недорогий синтетичний (штучний) камінь.
Хімічний склад і фізичні властивості
Циркон — силікат цирконію. Натуральний напівдорогоцінне мінерал. Хімічна формула — Zr[SiO4]. Камінь може бути безбарвним або мати забарвлення, яке залежить від наявності домішок в його складі — міді, заліза, титану, цинку. Найбільш красивими і цінними екземплярами ювелірної якості вважаються золотисто-жовті камені — жаргони, і рідкісні червоні — гіацинти, також зустрічаються сині, зелені і чорні циркони.
Кристали циркону мають яскравий алмазний блиск, завдяки чому в ювелірних виробах вони часто використовуються в якості імітації діаманта. Примітний той факт, що яскраво-зелені великі мінерали містять радіоактивні компоненти і можуть бути досить небезпечним джерелом випромінювання.
Фіаніт являє собою діоксид цирконію — ZrО2, ще його називають кубічним цирконієм. Це штучно вирощений мінерал. З першого погляду він не відрізняється від огранованого циркону, але показники заломлення фіанітів значно вище, і за оптичними властивостями він дуже схожий з алмазом. Забарвлення каменя може бути різним і залежить від введених добавок. А завдяки схожості оптичних властивостей з дорогоцінними каменями фіаніти часто використовують в якості імітації діамантів і багатьох самоцвітів. За кордоном нерідко можна зустріти прикраси з камінням, яке описано як Diamond CZ, Ruby CZ або Sapphire CZ. Це позначення фіаніту в більшості країн.
Походження
Циркон має вулканічне походження і видобувається з магматичних порід. Родовища циркону рідкісні. Найбільші з них знаходяться в Норвегії. Мінерали ювелірної якості видобуваються в Східній Азії — в Таїланді, В'єтнамі, Шрі-Ланці, на Мадагаскарі, тому його часто називають сіамським алмазом. У менших обсягах циркон можна зустріти у Бразилії, США, Канаді та Австралії, а також на Уралі і в Якутії.
Фіаніт - синтетичний кристал, розроблений на початку 70-х років минулого століття в Фізичному Інституті Академії Наук ім. Лебедєва (ФІАН). Керував розробкою радянський учений, фахівець в галузі фізики твердого тіла і лазерних матеріалів, згодом професор, академік Академії наук СРСР і після - Російської академії наук - В'ячеслав Васильович Осико. Завдяки абревіатурі ФІАН, фіаніт і отримав свою назву.
Незважаючи на те, що в даний час існує безліч технологій по виготовленню фіанітів різної якості, найкращі кристали до сього дня проводиться по тій, що була розроблена в ФІАН.
Фіаніт відомий під різними назвами: кубічний цирконій, брілліаніт, брілліантін, джеваліт, цирконіт, діамонеск, даймонік, діаліт, діаманіт, діамон.
Застосування
Найбільш часто фіаніти використовуються в недорогих ювелірних прикрасах в якості імітації діаманта. Фіаніт досить твердий і має хороші оптичні характеристики, а завдяки можливості фарбувати кристали практично в будь-які кольори, прикраси з цим каменем дуже красиві і користуються великим попитом. Крім того, завдяки його подібності з алмазом, фіаніт застосовують у радіотехніці, медицині, оптиці, металообробці.
Циркони в масовому ювелірному виробництві зараз майже не використовують, так як кристали відповідного якості зустрічаються дуже рідко, до того ж вони крихкі і легко дряпаються. З ринку прикрас їх давно витіснив фіаніт. В основному кристали циркону використовують як джерело гафнію, урану і цирконію. На основі цього мінералу виробляють вогнетривкі матеріали: цегла, емалі, фарби.
Ціна
Фіаніти коштують недорого - в більшості випадків їх вартість декілька гривень за камінь. Кристали Swarovski з лазерним написом «SWAROVSKI ZIRCONIA" оцінюються трохи дорожче - до кількох сотень гривень за камінь.
В даний час фіаніт - красива та недорога за ціною вставка в ювелірних виробах. Прикраси з фіанітами можна носити як окремо, так і в складі комплекту. Каміння використовується як в чоловічих, так і в жіночих прикрасах.
Найдорожчі - сині циркони вищої якості - коштують від $ 180 до $ 400 за карат. Зелені та червоні - від $ 150 до $ 280 за карат. Коричневі циркони - від $ 80 до $ 150 за карат. Камені інших кольорів зазвичай коштують від $ 70 до $ 140 за карат.
Найбільший успіх цирконів припав на середні віки, коли вони міцно посідали друге за популярністю місце слідом за перлами. В ті часи особливо цінувалися червоні та червоно-пурпурні камені, які називали гіацинтами. В наші дні поціновувачі коштовностей втратили інтерес до циркону, віддаючи перевагу іншим дорогоцінним каменям.
Сподіваємося, що відтепер ви будете твердо впевнені в тому, який камінь прикрашає виріб - фіаніт або циркон.