Срібний кулон
Одна жінка, придбавши срібний кулон на нашому сайті, поскаржилася на зміну кольору виробу. У своєму відгуку вона навіть слово «срібло» взяла в лапки. Було неприємно. І хоча такі випадки поодинокі й проблема, як правило, вирішується лише зателефонуванням до нашого менеджера, ми задумалися ось над чим. А чи всі знають, чому золото, срібло й платину називають благородними металами? І чому, якщо вони такі «благородні», вироби з них можуть змінити свій первісний вигляд?
Срібло та інші благородні метали
Отже ... Золото, срібло й платина (а також метали платинової групи: рутеній, родій, паладій, осмій, іридій) називаються благородними металами тому, що вони не окислюються. Як ми знаємо зі шкільної програми, окислення металів (сплавів) - процес їх взаємодії з киснем. Якщо коротко, то вироби з металів і сплавів під впливом навколишнього середовища піддаються поступового окислення - корозії (слово-то яке неприємне). Але благородні метали називають так саме тому, що вони тисячоліттями зберігають свої форму і колір. Чому ж тоді ювелірні прикраси виготовляють із сплавів, а не з «чистоти»? Вся справа в тому, що всі благородні метали м'які, при повсякденному носінні вони піддавалися б деформації та швидко втрачали б свою форму. Проблема підвищення механічної міцності виробів вирішується за допомогою додавання в сплав інших, неблагородних металів, так званих лігатур. Це збільшує зносостійкість ювелірних виробів, але також призводить до того, що вони втрачають свою стійкість до впливу зовнішнього середовища, піддаючись його впливу (окисленню, корозії) й змінюючи свій зовнішній вигляд.
Доречі, крім додання міцності, лігатури дозволяють отримати потрібний колір сплаву. Наприклад, червоне золото отримують при додаванні в сплав міді, біле - срібла, нікелю, паладію або платини, а жовте - срібла або нікелю.
Проба та системи її позначення
Кількість чистого благородного металу в сплаві називають «пробою». У ювелірній справі застосовується кілька різних систем позначення проби. Наприклад, для срібла й платини, в основному, застосовується метрична система проб. Основою системи проб в Україні є кількість міліграм основного благородного металу в 1 грамі пробіруємого сплаву. У Метричної Системі Заходів і ваг значення проби можна розглядати також як кількість вагових частин (часток) основного благородного металу на 1000 вагових частин (часток) пробіруємого сплаву. Наприклад, «срібло 925 проби» означає, що в сплаві міститься не менше 92,5% чистого срібла й 7,5% інших металів, тобто лігатури.
Для благородних металів в Україні встановлені такі проби:
Золото - 375, 500, 585, 750, 958, 999
Срібло - 800, 830, 875, 925, 960
Платина - 900, 950
Паладій - 500, 850
В обороті іноді можна зустріти вироби з клеймами «333» і «583» для золота, «750» і «916» для срібла. Такі проби виробів з дорогоцінних металів використовувалися раніше.
Крім України, метрична система заходів використовується в росії, Франції, Німеччини, а також країнах, які підписали Конвенцію з контролю й таврування виробів з дорогоцінних металів (Convention on the Control and Marking of Articles of Precious Metals): Австрії, Великобританії, Угорщини, Данії, Ізраїлі, Ірландії, Кіпрі, Латвії, Литві, Нідерландах, Норвегії, Польщі, Португалії, Словаччини, Словенії, Фінляндії, Чехії, Швейцарії, Швеції.
Карати та інші системи
У США та Канаді (а раніше, до введення метричної системи, і в Західній Європі) для золота застосовується каратна система визначення чистоти. Основою каратної системи є кількість карат основного благородного металу в 24 каратах пробіруємого сплаву. Ви можливо знаєте, що карат (від італійського carato - стручок ріжкового дерева) - позасистемна одиниця виміру маси, що дорівнює 0,2 грама. Застосовується в ювелірній справі для вираження маси дорогоцінних каменів і перлів. Пам'ятаєте пісню «У неё глаза - два брильянта в три карата ...»? Ось це поросячі очиці! - скажете ви, й будете абсолютно праві. Автор рядків та виконавці напевно не замислювалися про істоту такого «компліменту».
Продовжимо ... Чисте золото - це 24 карата. Переклад з каратной системи в метричну досягається шляхом ділення проби в каратах на 24 й множення на 1000. Таким чином, золото 24К відповідає 999 пробі, 23К - 958, 22К - 916, 18К - 750. Є ще 14К - 583 або 585, 10К - 417, 9К - 375. Золото 9К зустрічається в Україні, росії, Великобританії, Туреччині.
Крім перерахованих, здавна у визначенні проб дорогоцінних металів використовувалися ще частинна, лотова та золотникова системи.
Частинна одиниця застосовувалася раніше у Великобританії та Іспанії - 1 частка = ¼ карата. Також 1 частка дорівнювала одному золотнику.
Золотникова система була введена в росії з моменту початку пробірування дорогоцінних металів і діяла аж до 1927 року. Система була побудована на основі російського фунта, що містить 96 золотників, і відповідала числу золотників дорогоцінного металу в 96 золотниках пробіруемого сплаву. Для перерахунку золотникової проби в каратну досить розділити на 4 значення золотникової проби. А для перерахунку в метричну - значення золотникової проби слід розділити на 96 і помножити на 1000.
Лотова система діяла в Німеччині для срібла, була побудована на основі ходіння марки, що містить 16 лотів, і відповідала числу лотів дорогоцінного металу в 16 лотах (1 марці) сплаву. Для перерахунку цієї проби в каратну необхідно значення лотовій проби розділити на 2 й помножити на 3. Для перерахунку в метричну - розділити на 16 і помножити на 1000.
Якщо ви ще не втомилися від арифметики, то додамо, що у Великобританії для срібла раніше використовували тройську систему: вказували число тройських унцій і пеннівейт (1/20 унції) в 12 тройських унціях срібла. Фух ...
Пробірні клейма та іменники
В Україні в даний час для таврування ювелірних виробів використовують клейма із зображенням тризуба (в росії, до речі, зображують даму в кокошнику). Випробування та клеймування ювелірних виробів з дорогоцінних металів здійснюється Державною пробірною службою України. Державне пробірне клеймо - це знак встановленого зразка, який свідчить про цінність вироба та відповідність заявленим характеристикам (змістом дорогоцінного металу).
Так що, якщо ви бачите на виробі іменник виробника (а без нього пробірна служба не візьме виріб на випробування) та пробу - заявлені продавцем характеристики, швидше за все, відповідають змісту вироба. Якщо ж або іменник, або проба, або іменник і проба відсутні - це привід задуматися про те, що ви тримаєте в руках.
Стерлінгове срібло
Є ще один нюанс. Пробірну службу хвилює лише частка благородного металу у виробі. Склад лігатури контролерів не цікавить. А для нас це має бути важливо. Адже в складі лігатури можуть використовуватися, нехай і в малих кількостях, залізо, свинець, сурма, вісмут, цинк, нікель. І деякі з них можуть стати причиною алергії. Тому порада: не купуйте прикраси в «сумнівних місцях». Для виробництва своїх виробів ми використовуємо тільки чисте срібло й безкисневу мідь. Цей сплав називають «стерлінговим сріблом».
Стильні речі, зроблені з любов'ю зі саправжнього стерлінгового срібла - це репутація.
Тепер, сподіваємося, стало зрозуміло, чому вироби з благородних металів під впливом навколишнього середовища втрачають свій зовнішній лиск. І чому при носінні прикрас і їх зберіганні необхідно дотримуватися ряду простих правил. Але вже якщо вам дуже захотілося блиснути своїми срібними сережками на гребені морської хвилі, і через деякий час ви з жахом виявили, що прикраса почорніла - читайте на нашому сайті матеріали про те, як за допомогою нескладних прийомів повернути виробу первинний вигляд.