Символ України

В даний час стародавній сенс тризуба достеменно не відомий. Існує безліч версій його символьного значення, найбільш популярні з яких такі:

- Стилізоване зображення сокола-Рарога, Вісника Небесної справедливості, який летить з висоти донизу (в іншій версії Сокіл атакує свою жертву). Птаха вважали тотемом княжої династії Рюриковичів, які прийшли на київські землі зі Скандинавії. Сокіл був символом сили, свободи і справедливості, саме ці якості високо цінувалися стародавніми слов'янами.

- Стилізоване зображення лебедя (в українській традиції символ відродження, чистоти, доброчесності, гордої самотності, благородства), що летить вгору, і сокола, що летить донизу. Сокіл і лебідь, «два в одному» - прагнення до самовдосконалення (лебідь) і нещадність до ворогів (сокіл).

- Захована емблема, яка пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності, або ж зображення зброї (якір, сокира, лук зі стрілами, вила, колос, рибальське спорядження тощо) Рюриковичі-вікінги були вмілими мореплавцями, і тризуб цілком підходить для символічного зображення якоря. Мотовило зі старовинної самопрядки також дуже схоже на тризуб.

- У слов'янській міфології один із символів Білобога (у перевернутому вигляді – Чорнобога) має схожі риси з тризубом. Пара Білобог / Чорнобог реконструюється деякими вченими і являє собою протиставлення "світле-темне", "добро-зло", "щастя – нещастя".

- Відтворення верхньої частини скіпетра візантійських монархів, або скіфських царів, або зображення корони.

- Внутрішні палітурки і вістря складають візантійську монограму з грецьких букв: "Володимир", "Василевс". Емблема Володимира Святославича, князя новгородського (970 – 988) і київського (978 – 1015).

- Число три як єдність Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Духа Святого - зіставлення з'явилося в 988 році з приходом християнства

- Зашифроване слово «Воля», яке вже в наш час деякими тлумачиться як монограма, що складається з перших літер імен Володимир, Ольга, Ярослав. Припущення часто критикується фахівцями, які вивчають історію.

Всі ці версії цікаві, але жодна з них не є досить переконливою. А ось що дійсно важливо, так це те, що тризуб, який є символом давності української держави, як знак виглядає чудово – стильно і багатозначно. І в наші дні багатьма шанується як магічний оберіг від злих сил і охоронний амулет для свого носія.

Сама назва «тризуб» вкоренилася і прижилася після того, як він став гербом Української Народної Республіки (1918) і функціонував як герб Гетьманату Павла Скоропадського (1873 - 1945). З тризубом трапився такий незрозумілий феномен: на початку 1918 року про цей знак мало хто знав, а вже в 1919 році практично ніхто з духовних і політичних лідерів України не уявляв собі ніякого іншого державного герба, крім тризуба.

Срібний тризуб в Калиновому вінку є стилізованою копією ордена "золотий тризуб" Української Галицької Армії . Нагорода була створена на замовлення УГА в 1918 році і мала чотири ступені. Її автором став скульптор зі Станіслава, четар* УГА Михайло Бринський.

* Четар (інші назви: чотар або чотовий) — посадова особа молодшого старшинського (офіцерського) складу, яка здійснює керівництво чотою. Звання похідне від назви підрозділу чота або чета (відповідник рос. назви — взвод).