Всі ми добре знаємо, що дуже багато людей люблять діаманти, золото і тому подібні блискучі, блискучі предмети. Але чи замислювалися ми коли-небудь про причини? Чому нас так притягують прикраси і взагалі все блискуче: помада з блискітками, паєтки на плаття, сяючий полірований кузов автомобіля?
Хтось скаже, що питання дурний. Людям подобаються блискучі предмети просто тому, що вони добре виглядають. Однак наукова стаття, опублікована у виданні «Журнал про психологію споживача» (англ. Journal of Consumer Psychology), пропонує більш глибоке і більш матеріалістичне пояснення.
Один з трьох авторів - це професор Підприємницького коледжу ім. Баеура при Хьюстонском університеті Ванесса Патрик, яка колись виконувала дослідження для De Beers на замовлення рекламного агентства J. Walter Thompson.
- Моя робота присвячена вивченню принципів, що лежать в основі естетичних уподобань, - розповіла Патрік виданню JCK. - Чому людям подобається саме те, що їм подобається? Звідки береться пристрасть до всього блискучого?
Як зазначає стаття, люди завжди віддавали перевагу блискучим предметів. Ще в кам'яному віці люди використовували слонову кістку для надання виробам особливого блиску.
Найочевидніше пояснення цього факту в тому, що блиск - це просто красиво. Отже, для початку трьом вченим довелося перевірити гіпотезу «простої візуальної привабливості» — і виявити, що все не так просто, як здається. Наосліп, на дотик люди також віддавали перевагу блискучим (тобто ідеально гладким) предметам.
Інше можливе пояснення – суспільний вплив. Ми любимо блискучі предмети тому, що нас до цього привчили. Для перевірки цієї гіпотези дослідники показували дітям дошкільного віку картинки із Санта-Клаусом: одну на глянцевому папері, а іншу — на звичайному. Дошкільнята вибирали глянцевого Санту, що дозволяє припустити, що потяг до блискучого є щось уроджене.
Такий висновок переносить нас у нетрі еволюційної психології.
Пояснюючи концепцію, в рамках якої вони міркували, Патрік наводить загальновідомий приклад: «Не важливо, в яку частину світу ви відправитеся, ідеальний краєвид в уяві людини будь-якої культури буде однаковий — пишний і зелений. Навіть у Південній Африці вважають так, хоча для них такі краєвиди зовсім незвичні. Але всі підсвідомо віддають перевагу саме таким місцям, оскільки вони багаті на (харчові) ресурси».
Отже, дослідники висловили припущення, що люди віддають перевагу блискучим предметам тому, що вони нагадують їм воду. Слід зазначити, як і попередні дослідження показували, що схильні асоціювати блискуче з мокрим.
— З еволюційної точки зору, шанобливе ставлення до води цілком зрозуміле, — йдеться у роботі. — Роль прісної води для нашого життя та здоров'я є очевидною — без неї ми можемо обійтися лише кілька днів.
Для перевірки гіпотези вчені поставили такий експеримент. Випробуваним показували блискучі предмети, але попередньо їх розділили на три групи: одну просто нагодували солоним печивом, іншу — печиво дали запити водою, а контрольній групі нічого не давали. Результат: що більше випробувані хотіли пити, то більшу перевагу вони виявляли блискучим предметам.
То що це все означає для ювелірної справи? Ванесса Патрік згадує, що на її колишній роботі - в агентстві J. Water Thompson - завжди розміщували блискучі прикраси на матовому фоні, щоб підкреслити їхній блиск.
— Наше дослідження підтверджує правоту цієї ідеї, — робить висновок вона. — Коли ви хочете виставити прикраси у найкращому світлі, зробіть так, щоб вони вирізнялися. Ну або хоча б дайте покупцеві чогось солоненького перш, ніж пропонувати йому діаманти.